| Owner: | CARL JOSEPH L & DORIS J | |< | << | Parcel 17555 of 0 | >> | >| | Parcel: | 37-040019.0000 |
|---|
| Payment History |
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Owner Occ Credit | Net | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 40.070 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 9630 | 19270 | 28900 | 1,653.08 | 495.12 | 97.80 | 20.36 | 1,039.80 |
| Homestd values | 5250 | 18810 | 24060 | |||||||||
| CARL JOSEPH L & DORIS J | 100% values | 27510 | 55060 | 82570 | Acres | 3.5040 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 1688.73 | |||||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | Delinquent | 21.78 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 21.26 | Delinquent | 7.86 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 41.390 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 9630 | 19270 | 28900 | 1,687.76 | 491.62 | 102.80 | 21.40 | 1,071.94 |
| Homestd values | 5250 | 18810 | 24060 | |||||||||
| Delinquent Real Estate | 703.29 | |||||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.32 | Delinquent | 5.27 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 45.430 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 7040 | 13160 | 20200 | 1,082.72 | 165.00 | 86.56 | 18.82 | 812.34 |
| Homestd values | 4410 | 13160 | 17570 | |||||||||
| CARL JOSEPH L & DORIS J | 100% values | 20110 | 37600 | 57710 | Acres | 3.5040 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 550.51 | |||||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.32 | Delinquent | 5.23 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 47.970 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 7040 | 13160 | 20200 | 1,121.10 | 152.14 | 91.48 | 19.90 | 857.58 |
| Homestd values | 4410 | 13160 | 17570 | |||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.32 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 48.610 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 7040 | 13160 | 20200 | 1,133.22 | 151.26 | 92.68 | 20.16 | 869.12 |
| Homestd values | 4410 | 13160 | 17570 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 44.800 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6830 | 11430 | 18260 | 1,017.08 | 199.02 | 78.66 | 16.84 | 722.56 |
| Homestd values | 4200 | 11430 | 15630 | |||||||||
| CARL JOSEPH L & DORIS J | 100% values | 19510 | 32660 | 52170 | Acres | 3.5040 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 45.000 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6830 | 11430 | 18260 | 1,018.90 | 197.16 | 78.98 | 16.90 | 725.86 |
| Homestd values | 4200 | 11430 | 15630 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 44.160 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6830 | 11430 | 18260 | 1,004.30 | 197.88 | 78.50 | 16.80 | 711.12 |
| Homestd values | 4200 | 11430 | 15630 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 10.16 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 40.280 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6300 | 11520 | 17820 | 972.98 | 255.16 | 69.78 | 14.88 | 633.16 |
| Homestd values | 3680 | 11520 | 15200 | |||||||||
| CARL JOSEPH L & DORIS J | 100% values | 18000 | 32910 | 50910 | Acres | 3.5040 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 40.290 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6300 | 11520 | 17820 | 972.98 | 255.00 | 69.80 | 14.88 | 633.30 |
| Homestd values | 3680 | 11520 | 15200 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 40.420 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6300 | 11520 | 17820 | 974.76 | 254.44 | 72.04 | 15.36 | 632.92 |
| Homestd values | 3680 | 11520 | 15200 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 43.490 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6300 | 18860 | 25160 | 1,382.54 | 288.26 | 109.42 | 24.50 | 960.36 |
| Homestd values | 3680 | 18860 | 22540 | |||||||||
| CARL JOSEPH L & DORIS J | 100% values | 18000 | 53890 | 71890 | Acres | 3.5040 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 43.300 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6300 | 18860 | 25160 | 1,387.58 | 298.14 | 108.94 | 24.40 | 956.10 |
| Homestd values | 3680 | 18860 | 22540 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 43.690 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6300 | 18860 | 25160 | 1,397.64 | 298.48 | 109.92 | 24.62 | 964.62 |
| Homestd values | 3680 | 18860 | 22540 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 46.830 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6300 | 16210 | 22510 | 1,277.44 | 223.40 | 105.40 | 23.28 | 925.36 |
| Homestd values | 3670 | 16210 | 19880 | |||||||||
| CARL JOSEPH L & DORIS J | 100% values | 18000 | 46310 | 64310 | Acres | 3.5040 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 1036.73 | |||||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | Delinquent | 22.07 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 10.16 | Delinquent | 12.46 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 44.820 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6300 | 16210 | 22510 | 1,232.42 | 223.42 | 100.90 | 22.28 | 885.82 |
| Homestd values | 3670 | 16210 | 19880 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 43.970 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6300 | 16210 | 22510 | 1,227.92 | 238.12 | 98.98 | 21.86 | 868.96 |
| Homestd values | 3670 | 16210 | 19880 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 45.150 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6090 | 17780 | 23870 | 1,309.26 | 231.62 | 107.76 | 23.98 | 945.90 |
| Homestd values | 3470 | 17780 | 21250 | |||||||||
| CARL JOSEPH L & DORIS J | 100% values | 17400 | 50800 | 68200 | Acres | 3.5040 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 45.280 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6090 | 17780 | 23870 | 1,311.66 | 230.82 | 108.08 | 24.06 | 948.70 |
| Homestd values | 3470 | 17780 | 21250 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 49.610 | 2000-06-22 | 561 | 35% values | 6090 | 17780 | 23870 | 1,426.24 | 241.96 | 118.42 | 26.36 | 1,039.50 |
| Homestd values | 3470 | 17780 | 21250 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 50.450 | 2000-06-22 | 511 | 35% values | 4750 | 13970 | 18720 | 1,126.00 | 181.66 | 94.44 | 21.14 | 828.76 |
| Homestd values | 2800 | 13970 | 16770 | |||||||||
| CARL JOSEPH L & DORIS J | 100% values | 13570 | 39910 | 53480 | Acres | 3.5040 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 414.05 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 48.000 | 2000-06-22 | 511 | 35% values | 4750 | 13970 | 18720 | 1,088.56 | 189.92 | 89.86 | 20.12 | 788.66 |
| Homestd values | 2800 | 13970 | 16770 | |||||||||
| Delinquent Real Estate | 87.4 | |||||||||||
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Net | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 43.420 | 2000-06-22 | 599 | 35% values | 2730 | 1530 | 4260 | 228.12 | 43.14 | 18.50 | 166.48 |
| CARL JOSEPH L & DORIS J | 100% values | 7800 | 4370 | 12170 | Acres | 3.5040 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 48.690 | 2000-06-22 | 599 | 35% values | 880 | 0 | 880 | 51.62 | 8.76 | 4.28 | 38.58 |
| CARL JOSEPH L & DORIS J | 100% values | 2510 | 0 | 2510 | Acres | 3.5040 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 45.750 | 499 | 35% values | 880 | 0 | 880 | 48.98 | 8.72 | 4.02 | 36.24 | |
| CARL BILL & NORA | 100% values | 2510 | 0 | 2510 | |||||||
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Net | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 44.540 | 499 | 35% values | 0 | 0 | 0 | 0.00 | 0.00 | |
| CARL BILL & NORA | 100% values | 0 | 0 | 0 | |||||