| Owner: | FRY JASON LEON & JAYNA LYNN | |< | << | Parcel 18957 of 0 | >> | >| | Parcel: | 28-310016.0000 |
|---|
| Payment History |
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Net | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 37.530 | 2022-01-05 | 571 | 35% values | 9800 | 4250 | 14050 | 753.08 | 225.82 | 43.98 | 483.28 | |
| OAK PLAINS FARMS LLC | 100% values | 28000 | 12140 | 40140 | Acres | 3.0000 | ||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 3.97 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 12.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 38.850 | 2022-01-05 | 571 | 35% values | 9800 | 4250 | 14050 | 769.94 | 224.10 | 46.42 | 499.42 | |
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 3.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 42.840 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 6510 | 3380 | 9890 | 494.50 | 70.82 | 39.82 | 383.86 | |
| GAYHEART ALEX | 100% values | 18600 | 9660 | 28260 | Acres | 3.0000 | ||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 45.380 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 6510 | 3380 | 9890 | 513.30 | 64.54 | 42.22 | 406.54 | |
| Delinquent Real Estate | 480.97 | |||||||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | Delinquent | 3.67 | |||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | Delinquent | 3.67 | |||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 3.98 | Delinquent | 4.86 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 3.00 | Delinquent | 3.67 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 46.020 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 6510 | 3380 | 9890 | 519.22 | 64.10 | 42.82 | 412.30 | |
| Delinquent Real Estate | 1052.04 | |||||||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | Delinquent | 3.63 | |||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | Delinquent | 3.63 | |||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 3.97 | Delinquent | 4.82 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 3.00 | Delinquent | 3.63 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 42.350 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 6300 | 3380 | 9680 | 504.32 | 94.42 | 39.32 | 370.58 | |
| GAYHEART ALEX | 100% values | 18000 | 9660 | 27660 | Acres | 3.0000 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 603.91 | |||||||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 3.98 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 42.540 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 6300 | 3380 | 9680 | 505.30 | 93.46 | 39.48 | 372.36 | |
| Delinquent Real Estate | 772.21 | |||||||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | Delinquent | 0.1 | |||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | Delinquent | 0.1 | |||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 3.97 | Delinquent | 0.11 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 3.00 | Delinquent | 0.13 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 41.710 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 6300 | 3380 | 9680 | 497.56 | 93.84 | 39.24 | 364.48 | |
| Delinquent Real Estate | 1052.65 | |||||||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | Delinquent | 7.5 | |||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | Delinquent | 7.5 | |||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 3.97 | Delinquent | 8.7 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.03 | Delinquent | 10.06 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 37.830 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 5780 | 4560 | 10340 | 527.34 | 136.14 | 37.96 | 353.24 | |
| GAYHEART ALEX | 100% values | 16510 | 13030 | 29540 | Acres | 3.0000 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 614.43 | |||||||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 3.98 | Delinquent | 3.67 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.04 | Delinquent | 4.92 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 37.840 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 5780 | 4560 | 10340 | 527.34 | 136.04 | 37.96 | 353.34 | |
| Delinquent Real Estate | 196.31 | |||||||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 3.00 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.03 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 37.970 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 5780 | 4560 | 10340 | 528.38 | 135.72 | 39.26 | 353.40 | |
| Delinquent Real Estate | 219.68 | |||||||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 604 | MOORE DITCH - SCIOTO RIVER | Current | 0.00 | Delinquent | 79.79 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 40.910 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 5780 | 4960 | 10740 | 551.50 | 112.10 | 43.94 | 395.46 | |
| GAYHEART ALEX | 100% values | 16510 | 14170 | 30680 | Acres | 3.0000 | ||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 5.96 | |||||||||
| 604 | MOORE DITCH - SCIOTO RIVER | Current | 143.64 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 40.720 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 5780 | 4960 | 10740 | 553.64 | 116.36 | 43.72 | 393.56 | |
| Delinquent Real Estate | 220.71 | |||||||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 7.94 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 41.100 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 5780 | 4960 | 10740 | 557.94 | 116.50 | 44.14 | 397.30 | |
| Delinquent Real Estate | 13.33 | |||||||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | Delinquent | 0.17 | |||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | Delinquent | 0.17 | |||||||
| 231 | MOORE #984 - SCIOTO RIVER | Current | 3.00 | Delinquent | 0.17 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.03 | Delinquent | 0.22 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 43.960 | 2009-03-09 | 571 | 35% values | 5770 | 6460 | 12230 | 650.02 | 112.42 | 53.76 | 483.84 | |
| GAYHEART ALEX | 100% values | 16490 | 18460 | 34950 | Acres | 3.0000 | ||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 42.960 | 2003-11-18 | 571 | 35% values | 5770 | 6460 | 12230 | 637.80 | 112.42 | 52.54 | 472.84 | |
| GAYHEART DAVIE & VINIA M | 100% values | 16490 | 18460 | 34950 | Acres | 3.0000 | ||||||
| 162 | RUMBAUGH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 42.100 | 2003-11-18 | 571 | 35% values | 5770 | 6490 | 12260 | 636.90 | 120.74 | 51.62 | 464.54 | |
| GAYHEART DAVIE & VINIA M | 100% values | 16490 | 18540 | 35030 | Acres | 3.0000 | ||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 43.360 | 2003-11-18 | 571 | 35% values | 5570 | 6420 | 11990 | 626.48 | 106.54 | 52.00 | 467.94 | |
| GAYHEART DAVIE & VINIA M | 100% values | 15910 | 18340 | 34250 | Acres | 3.0000 | ||||||
| 174 | WYSS DITCH - SCIOTO | Current | 3.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 43.500 | 2003-11-18 | 571 | 35% values | 5570 | 6420 | 11990 | 627.68 | 106.16 | 52.16 | 469.36 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 47.830 | 2003-11-18 | 571 | 35% values | 5570 | 6420 | 11990 | 685.22 | 111.76 | 57.34 | 516.12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 48.790 | 2003-11-18 | 599 | 35% values | 2990 | 6670 | 9660 | 555.94 | 84.66 | 47.12 | 424.16 | |
| GAYHEART DAVIE & VINIA M | 100% values | 8540 | 19060 | 27600 | Acres | 3.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 46.340 | 2001-04-05 | 599 | 35% values | 2990 | 6670 | 9660 | 536.62 | 88.92 | 44.78 | 402.92 | |
| COTRELL ASHLAND EUGENE | 100% values | 8540 | 19060 | 27600 | Acres | 3.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 40.760 | 2001-04-05 | 599 | 35% values | 2990 | 6670 | 9660 | 484.94 | 91.20 | 39.38 | 354.36 | |
| Delinquent Real Estate | 170.3 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 46.040 | 1999-06-11 | 599 | 35% values | 2990 | 4830 | 7820 | 432.44 | 72.42 | 36.00 | 324.02 | |
| STIMMEL JEFFERY C & EMILY | 100% values | 8540 | 13800 | 22340 | Acres | 3.0000 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 220.22 | |||||||||||
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Recoupment | Net | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 42.260 | 1999-06-11 | 599 | 35% values | 2990 | 4830 | 7820 | 408.98 | 78.50 | 33.04 | 102.96 | 400.40 |
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Net | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 42.290 | 199 | 35% values | 450 | 0 | 450 | 23.54 | 4.50 | 1.90 | 17.14 | |
| STIMMEL MARGARET | 100% values | 1290 | 0 | 1290 | |||||||