| Owner: | CRONKLETON JILL KRISTEN WALTON ETAL TRUS | |< | << | Parcel 18529 of 0 | >> | >| | Parcel: | 42-060007.0000 |
|---|
| Payment History |
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Net | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 41.040 | 2017-05-25 | 110 | 35% values | 93360 | 0 | 93360 | 5,480.24 | 1,649.20 | 338.84 | 3,492.20 | |
| WALTON JACLIN L & MELVIN | 100% values | 266740 | 0 | 266740 | Acres | 101.7580 | Land Market | 208990 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 40.660 | 2017-05-25 | 110 | 35% values | 93420 | 0 | 93420 | 5,437.04 | 1,638.20 | 339.44 | 3,459.40 | |
| WALTON JACLIN L & MELVIN | 100% values | 266910 | 0 | 266910 | Acres | 101.8370 | Land Market | 209150 | CAUV | |||
| Delinquent Real Estate | 975.94 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 43.710 | 2017-05-25 | 110 | 35% values | 46660 | 0 | 46660 | 2,736.60 | 697.26 | 180.42 | 1,858.92 | |
| WALTON JACLIN L & MELVIN | 100% values | 133310 | 0 | 133310 | Acres | 101.8370 | Land Market | 191380 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 44.850 | 2017-05-25 | 110 | 35% values | 46660 | 0 | 46660 | 2,736.60 | 644.04 | 182.34 | 1,910.22 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 42.230 | 2017-05-25 | 110 | 35% values | 46660 | 0 | 46660 | 2,608.30 | 637.72 | 184.32 | 1,786.26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 41.380 | 2017-05-25 | 110 | 35% values | 80910 | 0 | 80910 | 4,522.86 | 1,174.86 | 320.90 | 3,027.10 | |
| WALTON JACLIN L & MELVIN | 100% values | 231170 | 0 | 231170 | Acres | 101.8370 | Land Market | 191380 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 41.840 | 2017-05-25 | 110 | 35% values | 80910 | 0 | 80910 | 4,539.06 | 1,153.42 | 324.38 | 3,061.26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 41.270 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 80910 | 0 | 80910 | 4,490.50 | 1,151.60 | 324.40 | 3,014.50 | |
| CRAWFORD CHARLES M & DONALD B | 100% values | 231170 | 0 | 231170 | Acres | 101.8370 | Land Market | 191380 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 40.580 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 110610 | 0 | 110610 | 6,160.98 | 1,672.90 | 436.34 | 4,051.74 | |
| CRAWFORD CHARLES M & DONALD B | 100% values | 316030 | 0 | 316030 | Acres | 101.8370 | Land Market | 137520 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 40.920 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 110610 | 0 | 110610 | 6,183.10 | 1,656.94 | 440.16 | 4,086.00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 41.080 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 110610 | 0 | 110610 | 6,194.16 | 1,650.66 | 454.36 | 4,089.14 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 42.500 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 46440 | 0 | 46440 | 2,556.52 | 582.60 | 197.40 | 1,776.52 | |
| CRAWFORD CHARLES M & DONALD B | 100% values | 132690 | 0 | 132690 | Acres | 101.8370 | Land Market | 104360 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 42.330 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 46440 | 0 | 46440 | 2,556.52 | 590.88 | 196.56 | 1,769.08 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 42.340 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 46440 | 0 | 46440 | 2,556.52 | 590.48 | 196.60 | 1,769.44 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 43.790 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 19760 | 0 | 19760 | 1,087.98 | 222.74 | 86.52 | 778.72 | |
| CRAWFORD CHARLES M & DONALD B | 100% values | 56460 | 0 | 56460 | Acres | 101.8370 | Land Market | 76120 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 42.920 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 19760 | 0 | 19760 | 1,068.22 | 220.16 | 84.80 | 763.26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 42.960 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 19760 | 0 | 19760 | 1,081.86 | 232.90 | 84.90 | 764.06 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 43.180 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 7460 | 0 | 7460 | 403.96 | 81.82 | 32.22 | 289.92 | |
| CRAWFORD CHARLES M & DONALD B | 100% values | 21310 | 0 | 21310 | Acres | 101.8370 | Land Market | 69540 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 43.900 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 7460 | 0 | 7460 | 408.44 | 80.96 | 32.74 | 294.74 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 48.270 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 7460 | 0 | 7460 | 444.24 | 84.16 | 36.00 | 324.08 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 48.880 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 13630 | 0 | 13630 | 815.76 | 149.50 | 66.62 | 599.64 | |
| CRAWFORD CHARLES M & DONALD B | 100% values | 38940 | 0 | 38940 | Acres | 101.8370 | Land Market | 57350 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 48.460 | 1997-07-30 | 511 | 35% values | 13630 | 0 | 13630 | 815.08 | 154.62 | 66.04 | 594.42 | |
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Owner Occ Credit | Net | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 43.770 | 1999-11-30 | 511 | 35% values | 3850 | 9040 | 12890 | 710.24 | 145.98 | 56.42 | 12.04 | 495.80 |
| Homestd values | 2800 | 8200 | 11000 | |||||||||
| MURPHY DALE & AMY | 100% values | 11000 | 25830 | 36830 | Acres | 2.0000 | ||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | |||||||||
| 548 | SOUTHFORK MAINT - LOGAN CO | Current | 2.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 49.090 | 1999-11-30 | 511 | 35% values | 3500 | 7970 | 11470 | 692.22 | 129.20 | 56.30 | 11.76 | 494.96 |
| Homestd values | 2450 | 7130 | 9580 | |||||||||
| MURPHY DALE & AMY | 100% values | 10000 | 22770 | 32770 | Acres | 2.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 46.240 | 1999-11-30 | 511 | 35% values | 3500 | 7970 | 11470 | 667.56 | 137.14 | 53.04 | 11.08 | 466.30 |
| Homestd values | 2450 | 7130 | 9580 | |||||||||
| 546 | SOUTHFORK CONSTR- LOGAN CO | Current | 10.53 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 40.010 | 1997-07-30 | 110 | 35% values | 18240 | 0 | 18240 | 947.56 | 217.82 | 72.98 | 656.76 | |
| CRAWFORD CHARLES M & DONALD B | 100% values | 52110 | 0 | 52110 | Acres | 101.8400 | Land Market | 50440 | CAUV | |||