| Owner: | HUTSON KATHERINE J | |< | << | Parcel 16978 of 0 | >> | >| | Parcel: | 42-050013.0000 |
|---|
| Payment History |
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Net | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 41.040 | 2023-01-24 | 511 | 35% values | 10850 | 75570 | 86420 | 5,072.86 | 1,526.60 | 313.64 | 3,232.62 | |
| HUTSON KATHERINE J | 100% values | 31000 | 215910 | 246910 | Acres | 5.0000 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 5636.25 | |||||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | Delinquent | 22.36 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 40.660 | 2015-09-23 | 511 | 35% values | 10850 | 75570 | 86420 | 5,029.64 | 1,515.44 | 314.00 | 3,200.20 | |
| PETERS RAY | 100% values | 31000 | 215910 | 246910 | Acres | 5.0000 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 1702.7 | |||||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 43.710 | 2015-09-23 | 511 | 35% values | 7770 | 68660 | 76430 | 4,482.62 | 1,142.12 | 295.54 | 3,044.96 | |
| PETERS RAY | 100% values | 22200 | 196170 | 218370 | Acres | 5.0000 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 10227.49 | |||||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | Delinquent | 68.15 | |||||||
| 548 | SOUTHFORK MAINT - LOGAN CO | Current | 0.00 | Delinquent | 7.58 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 44.850 | 2015-09-23 | 511 | 35% values | 7770 | 68660 | 76430 | 4,482.62 | 1,054.96 | 298.70 | 3,128.96 | |
| Delinquent Real Estate | 6384.59 | |||||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | Delinquent | 44.8 | |||||||
| 548 | SOUTHFORK MAINT - LOGAN CO | Current | 2.00 | Delinquent | 4.98 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 42.230 | 2015-09-23 | 511 | 35% values | 7770 | 68660 | 76430 | 4,272.44 | 1,044.60 | 301.94 | 2,925.90 | |
| Delinquent Real Estate | 2884.27 | |||||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | Delinquent | 22.14 | |||||||
| 548 | SOUTHFORK MAINT - LOGAN CO | Current | 2.00 | Delinquent | 2.46 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 41.380 | 2015-09-23 | 511 | 35% values | 7560 | 58090 | 65650 | 3,669.84 | 953.28 | 260.38 | 2,456.18 | |
| PETERS RAY | 100% values | 21600 | 165970 | 187570 | Acres | 5.0000 | ||||||
| 548 | SOUTHFORK MAINT - LOGAN CO | Current | 2.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 41.840 | 2015-09-23 | 511 | 35% values | 7560 | 58090 | 65650 | 3,682.96 | 935.88 | 263.20 | 2,483.88 | |
| Delinquent Real Estate | 2825.09 | |||||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | Delinquent | 21.78 | |||||||
| 548 | SOUTHFORK MAINT - LOGAN CO | Current | 2.00 | Delinquent | 2.42 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 41.270 | 2015-09-23 | 511 | 35% values | 7560 | 58090 | 65650 | 3,643.58 | 934.40 | 263.22 | 2,445.96 | |
| Delinquent Real Estate | 38.01 | |||||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | Delinquent | 0.88 | |||||||
| 548 | SOUTHFORK MAINT - LOGAN CO | Current | 2.00 | Delinquent | 0.22 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 40.580 | 2015-09-23 | 511 | 35% values | 7040 | 30690 | 37730 | 2,101.56 | 570.64 | 148.84 | 1,382.08 | |
| PETERS RAY | 100% values | 20110 | 87690 | 107800 | Acres | 5.0000 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 76.73 | |||||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | Delinquent | 1.98 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 40.920 | 2011-05-06 | 511 | 35% values | 7040 | 30690 | 37730 | 2,109.10 | 565.20 | 150.14 | 1,393.76 | |
| SHEPHERD DIANA L | 100% values | 20110 | 87690 | 107800 | Acres | 5.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 41.080 | 2011-05-06 | 511 | 35% values | 7040 | 30690 | 37730 | 2,112.88 | 563.06 | 154.98 | 1,394.84 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 42.500 | 2011-05-06 | 511 | 35% values | 7040 | 29420 | 36460 | 2,007.12 | 457.40 | 154.98 | 1,394.74 | |
| SHEPHERD DIANA L | 100% values | 20110 | 84060 | 104170 | Acres | 5.0000 | ||||||
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Owner Occ Credit | Net | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 42.330 | 2011-05-06 | 511 | 35% values | 7040 | 29420 | 36460 | 2,007.12 | 463.90 | 154.32 | 33.90 | 1,355.00 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 42.340 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 7040 | 29420 | 36460 | 2,007.12 | 463.58 | 154.36 | 33.92 | 1,355.26 |
| Homestd values | 3680 | 28360 | 32040 | |||||||||
| SHEPHERD MICHAEL A & DIANA L | 100% values | 20110 | 84060 | 104170 | Acres | 5.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 43.790 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 7030 | 31300 | 38330 | 2,110.44 | 432.06 | 167.84 | 36.50 | 1,474.04 |
| Homestd values | 3670 | 29670 | 33340 | |||||||||
| SHEPHERD MICHAEL A & DIANA L | 100% values | 20090 | 89430 | 109520 | Acres | 5.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 42.920 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 7030 | 30480 | 37510 | 2,027.80 | 417.92 | 160.98 | 31.66 | 1,417.24 |
| Homestd values | 3670 | 25840 | 29510 | |||||||||
| SHEPHERD MICHAEL A & DIANA L | 100% values | 20090 | 87090 | 107180 | Acres | 5.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 42.960 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 7030 | 30480 | 37510 | 2,053.68 | 442.10 | 161.16 | 31.70 | 1,418.72 |
| Homestd values | 3670 | 25840 | 29510 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 43.180 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 6830 | 30560 | 37390 | 2,024.66 | 410.10 | 161.46 | 31.72 | 1,421.38 |
| Homestd values | 3470 | 25920 | 29390 | |||||||||
| SHEPHERD MICHAEL A & DIANA L | 100% values | 19510 | 87310 | 106820 | Acres | 5.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 43.900 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 6830 | 30560 | 37390 | 2,047.10 | 405.74 | 164.14 | 32.26 | 1,444.96 |
| Homestd values | 3470 | 25920 | 29390 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 48.270 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 6830 | 30560 | 37390 | 2,226.58 | 421.82 | 180.48 | 35.46 | 1,588.82 |
| Homestd values | 3470 | 25920 | 29390 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 48.880 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 6160 | 24360 | 30520 | 1,826.62 | 334.74 | 149.18 | 31.20 | 1,311.50 |
| Homestd values | 2800 | 22730 | 25530 | |||||||||
| SHEPHERD MICHAEL A & DIANA L | 100% values | 17600 | 69600 | 87200 | Acres | 5.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 48.460 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 6160 | 21470 | 27630 | 1,652.28 | 313.46 | 133.88 | 27.44 | 1,177.50 |
| Homestd values | 2800 | 19850 | 22650 | |||||||||
| SHEPHERD MICHAEL A & DIANA L | 100% values | 17600 | 61340 | 78940 | Acres | 5.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 43.770 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 6160 | 21470 | 27630 | 1,522.42 | 312.92 | 120.96 | 24.78 | 1,063.76 |
| Homestd values | 2800 | 19850 | 22650 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 49.090 | 2000-10-30 | 511 | 35% values | 5810 | 18920 | 24730 | 1,492.46 | 278.58 | 121.38 | 24.22 | 1,068.28 |
| Homestd values | 2450 | 17290 | 19740 | |||||||||
| SHEPHERD MICHAEL A & DIANA L | 100% values | 16600 | 54060 | 70660 | Acres | 5.0000 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 46.240 | 1994-02-04 | 511 | 35% values | 5810 | 18920 | 24730 | 1,439.28 | 295.70 | 114.36 | 22.82 | 1,006.40 |
| Homestd values | 2450 | 17290 | 19740 | |||||||||
| RIALE TIMOTHY P & SONYA L | 100% values | 16600 | 54060 | 70660 | Acres | 5.0000 | ||||||
| Delinquent Real Estate | 1005.69 | |||||||||||
| 546 | SOUTHFORK CONSTR- LOGAN CO | Current | 10.53 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 40.010 | 1994-02-04 | 511 | 35% values | 5810 | 18920 | 24730 | 1,284.72 | 295.32 | 98.94 | 19.74 | 870.72 |
| Homestd values | 2450 | 17290 | 19740 | |||||||||
| Delinquent Real Estate | 424.09 | |||||||||||