| Owner: | COMSTOCK DWIGHT & MERNA | |< | << | Parcel 19255 of 0 | >> | >| | Parcel: | 31-080004.0000 |
|---|
| Payment History |
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Net | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 39.340 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 22250 | 0 | 22250 | 1,214.86 | 339.54 | 73.68 | 801.64 | |
| COMSTOCK DWIGHT & MERNA | 100% values | 63570 | 0 | 63570 | Acres | 31.0370 | Land Market | 58970 | CAUV | |||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 159.34 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 27.04 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 40.660 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 22250 | 0 | 22250 | 1,241.56 | 336.82 | 77.54 | 827.20 | |
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 159.34 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 6.64 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 44.450 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 9890 | 0 | 9890 | 504.40 | 64.82 | 41.40 | 398.18 | |
| COMSTOCK DWIGHT & MERNA | 100% values | 28260 | 0 | 28260 | Acres | 31.0370 | Land Market | 53960 | CAUV | |||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 136.58 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 46.980 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 9890 | 0 | 9890 | 523.18 | 58.54 | 43.82 | 420.82 | |
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 136.58 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 47.620 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 9890 | 0 | 9890 | 529.12 | 58.12 | 44.40 | 426.60 | |
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 113.82 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 43.950 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 17970 | 0 | 17970 | 954.20 | 164.50 | 75.88 | 713.82 | |
| COMSTOCK DWIGHT & MERNA | 100% values | 51340 | 0 | 51340 | Acres | 31.0370 | Land Market | 53960 | CAUV | |||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 113.82 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 44.150 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 17970 | 0 | 17970 | 956.00 | 162.66 | 76.18 | 717.16 | |
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 45.52 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 43.310 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 17970 | 0 | 17970 | 941.62 | 163.38 | 75.72 | 702.52 | |
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 45.52 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.82 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 39.520 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 26550 | 0 | 26550 | 1,380.60 | 331.30 | 101.94 | 947.36 | |
| COMSTOCK DWIGHT & MERNA | 100% values | 75860 | 0 | 75860 | Acres | 31.0370 | Land Market | 38640 | CAUV | |||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 136.58 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 39.530 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 26550 | 0 | 26550 | 1,380.60 | 331.04 | 101.96 | 947.60 | |
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 136.58 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 39.660 | 2014-04-30 | 110 | 35% values | 23570 | 0 | 23570 | 1,228.00 | 293.14 | 93.48 | 841.38 | |
| COMSTOCK DWIGHT & MERNA | 100% values | 67340 | 0 | 67340 | Acres | 31.0370 | Land Market | 34530 | CAUV | |||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 136.58 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 42.490 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 7550 | 0 | 7550 | 395.24 | 74.44 | 32.08 | 288.72 | |
| BOECHER STEPHEN F | 100% values | 21570 | 0 | 21570 | Acres | 31.0370 | Land Market | 24370 | CAUV | |||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 227.62 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 42.300 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 7550 | 0 | 7550 | 396.76 | 77.42 | 31.94 | 287.40 | |
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 227.62 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 43.150 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 7550 | 0 | 7550 | 411.86 | 86.04 | 32.58 | 293.24 | |
| Delinquent Real Estate | 61.39 | |||||||||||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 41.40 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 91.04 | Delinquent | 173.65 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 46.360 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 2640 | 0 | 2640 | 147.18 | 24.80 | 12.24 | 110.14 | |
| BOECHER STEPHEN F | 100% values | 7540 | 0 | 7540 | Acres | 31.0370 | Land Market | 18040 | CAUV | |||
| Delinquent Real Estate | 124.47 | |||||||||||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 31.04 | Delinquent | 35.85 | |||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 337.98 | Delinquent | 260.25 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.82 | Delinquent | 5.83 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 45.360 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 2640 | 0 | 2640 | 144.54 | 24.80 | 11.98 | 107.76 | |
| Delinquent Real Estate | 124.17 | |||||||||||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 31.04 | Delinquent | 36.45 | |||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 225.32 | Delinquent | 264.6 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.82 | Delinquent | 5.93 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 44.510 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 2640 | 0 | 2640 | 144.02 | 26.52 | 11.76 | 105.74 | |
| Delinquent Real Estate | 140.89 | |||||||||||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 31.04 | Delinquent | 246.8 | |||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 225.32 | Delinquent | 135.46 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.82 | Delinquent | 18.08 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 46.110 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 1410 | 0 | 1410 | 77.34 | 12.32 | 6.50 | 58.52 | |
| BOECHER STEPHEN F | 100% values | 4030 | 0 | 4030 | Acres | 31.0370 | Land Market | 16760 | CAUV | |||
| Delinquent Real Estate | 69.58 | |||||||||||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 102.66 | Delinquent | 121.74 | |||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 56.34 | Delinquent | 66.82 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 4.82 | Delinquent | 11.63 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 46.250 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 1410 | 0 | 1410 | 77.48 | 12.28 | 6.52 | 58.68 | |
| Delinquent Real Estate | 35.3 | |||||||||||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 102.66 | Delinquent | 28.24 | |||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 56.34 | Delinquent | 30.99 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 9.36 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 50.580 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 1410 | 0 | 1410 | 84.24 | 12.92 | 7.14 | 64.18 | |
| Delinquent Real Estate | 49.28 | |||||||||||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 51.34 | Delinquent | 26.96 | |||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 56.34 | Delinquent | 29.58 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 51.390 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 2030 | 0 | 2030 | 122.10 | 17.80 | 10.44 | 93.86 | |
| BOECHER STEPHEN F | 100% values | 5800 | 0 | 5800 | Acres | 31.0370 | Land Market | 14370 | CAUV | |||
| Delinquent Real Estate | 27.08 | |||||||||||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 51.34 | Delinquent | 28.24 | |||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 56.34 | Delinquent | 61.96 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 48.940 | 2002-02-05 | 110 | 35% values | 2030 | 0 | 2030 | 118.04 | 18.68 | 9.94 | 89.42 | |
| Delinquent Real Estate | 227.65 | |||||||||||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 51.34 | Delinquent | 36.28 | |||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 112.66 | Delinquent | 265.46 | |||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 9.36 | Delinquent | 11.56 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 44.360 | 1999-03-02 | 111 | 35% values | 4840 | 0 | 4840 | 259.18 | 44.46 | 21.48 | 193.24 | |
| STINSON MARLENE J | 100% values | 13830 | 0 | 13830 | Acres | 123.1600 | Land Market | 68320 | CAUV | |||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 30.80 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 225.32 | |||||||||
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Owner Occ Credit | Net | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 49.020 | 1999-03-02 | 111 | 35% values | 19190 | 12090 | 31280 | 1,834.58 | 301.12 | 153.34 | 14.62 | 1,365.50 |
| Homestd values | 2570 | 9360 | 11930 | |||||||||
| STINSON MARLENE J | 100% values | 54830 | 34540 | 89370 | Acres | 123.1600 | Land Market | 60470 | CAUV | |||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 51.34 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 450.64 | |||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 22.82 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 45.250 | 1999-03-02 | 111 | 35% values | 19190 | 12090 | 31280 | 1,740.74 | 325.44 | 141.54 | 13.50 | 1,260.26 |
| Homestd values | 2570 | 9360 | 11930 | |||||||||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 20.53 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 112.66 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 44.020 | 111 | 35% values | 19190 | 13560 | 32750 | 1,781.60 | 339.96 | 144.16 | 13.12 | 1,284.36 | |
| Homestd values | 2570 | 9360 | 11930 | |||||||||
| STINSON CLAUDE & MARLENE | 100% values | 54830 | 38740 | 93570 | Acres | 123.1600 | Land Market | 60470 | CAUV | |||
| 137 | FLAT BRANCH - SCIOTO | Current | 20.53 | |||||||||
| 168 | EWING - SCIOTO | Current | 112.66 | |||||||||