| Owner: | HOUX DANIEL E & KAY L | |< | << | Parcel 16931 of 0 | >> | >| | Parcel: | 28-060010.0000 |
|---|
| Payment History |
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Net | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 37.530 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 58170 | 5570 | 63740 | 3,416.46 | 1,024.44 | 199.50 | 2,192.52 | |
| HOUX DANIEL E & KAY L | 100% values | 166200 | 15910 | 182110 | Acres | 69.2710 | Land Market | 137840 | CAUV | |||
| Delinquent Real Estate | 1189.52 | |||||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 6.54 | |||||||||
| 910 | COTTONWOOD CONSERVANCY | Current | 6.12 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 38.850 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 58170 | 5570 | 63740 | 3,492.96 | 1,016.66 | 210.56 | 2,265.74 | |
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 2.12 | |||||||||
| 910 | COTTONWOOD CONSERVANCY | Current | 2.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 42.840 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 28150 | 4370 | 32520 | 1,626.00 | 232.86 | 130.94 | 1,262.20 | |
| HOUX DANIEL E & KAY L | 100% values | 80430 | 12490 | 92920 | Acres | 69.2710 | Land Market | 126150 | CAUV | |||
| 910 | COTTONWOOD CONSERVANCY | Current | 2.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 45.380 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 28150 | 4370 | 32520 | 1,687.78 | 212.18 | 138.86 | 1,336.74 | |
| 577 | OTTAWA RIVER PROJECT MAINT | Current | 4.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 46.020 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 28130 | 4370 | 32500 | 1,706.26 | 210.62 | 140.70 | 1,354.94 | |
| HOUX DANIEL E & KAY L | 100% values | 80370 | 12490 | 92860 | Acres | 68.9970 | Land Market | 125840 | CAUV | |||
| Delinquent Real Estate | 1130.07 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 42.350 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 49300 | 4370 | 53670 | 2,796.20 | 523.46 | 218.06 | 2,054.68 | |
| HOUX DANIEL E & KAY L | 100% values | 140860 | 12490 | 153350 | Acres | 68.9970 | Land Market | 125840 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 42.540 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 49300 | 4370 | 53670 | 2,801.58 | 518.22 | 218.92 | 2,064.44 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 41.710 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 49300 | 4370 | 53670 | 2,758.64 | 520.26 | 217.54 | 2,020.84 | |
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 2.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 37.830 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 68410 | 1260 | 69670 | 3,553.18 | 917.34 | 255.74 | 2,380.10 | |
| HOUX DANIEL E & KAY L | 100% values | 195460 | 3600 | 199060 | Acres | 68.9970 | Land Market | 90110 | CAUV | |||
| 577 | OTTAWA RIVER PROJECT MAINT | Current | 2.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 37.840 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 68410 | 1260 | 69670 | 3,553.18 | 916.66 | 255.80 | 2,380.72 | |
| Delinquent Real Estate | 1190.55 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 37.970 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 68410 | 1260 | 69670 | 3,560.14 | 914.48 | 264.56 | 2,381.10 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 40.910 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 30030 | 1260 | 31290 | 1,606.74 | 326.60 | 128.02 | 1,152.12 | |
| HOUX DANIEL E & KAY L | 100% values | 85800 | 3600 | 89400 | Acres | 69.0000 | Land Market | 74430 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 40.720 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 30030 | 1260 | 31290 | 1,613.00 | 339.00 | 127.40 | 1,146.60 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 41.100 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 30030 | 1260 | 31290 | 1,625.52 | 339.40 | 128.62 | 1,157.50 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 43.960 | 1986-12-11 | 199 | 35% values | 11800 | 0 | 11800 | 627.18 | 108.46 | 51.88 | 466.84 | |
| HOUX DANIEL E & KAY L | 100% values | 33710 | 0 | 33710 | Acres | 69.0000 | Land Market | 54100 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 42.960 | 1986-12-11 | 110 | 35% values | 11800 | 0 | 11800 | 615.38 | 108.46 | 50.70 | 456.22 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 42.100 | 1986-12-11 | 110 | 35% values | 11800 | 0 | 11800 | 613.02 | 116.20 | 49.68 | 447.14 | |