| Owner: | HOFFMAN JUDITH K | |< | << | Parcel 18108 of 0 | >> | >| | Parcel: | 16-140020.0000 |
|---|
| Payment History |
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Net | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 41.230 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 32940 | 0 | 32940 | 1,989.58 | 631.60 | 116.32 | 1,241.66 | |
| HOFFMAN JUDITH K | 100% values | 94110 | 0 | 94110 | Acres | 33.3510 | Land Market | 70060 | CAUV | |||
| 312 | KASLER JOINT #1064 - SCIOTO | Current | 166.88 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 40.860 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 32940 | 0 | 32940 | 1,973.10 | 627.20 | 116.44 | 1,229.46 | |
| 312 | KASLER JOINT #1064 - SCIOTO | Current | 121.36 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 47.750 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 17020 | 0 | 17020 | 1,010.98 | 198.28 | 71.58 | 741.12 | |
| HOFFMAN JUDITH K | 100% values | 48630 | 0 | 48630 | Acres | 33.3510 | Land Market | 64130 | CAUV | |||
| Delinquent Real Estate | 373.85 | |||||||||||
| 312 | KASLER JOINT #1064 - SCIOTO | Current | 121.36 | Delinquent | 53.1 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 48.210 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 17020 | 0 | 17020 | 1,005.88 | 185.30 | 72.88 | 747.70 | |
| 312 | KASLER JOINT #1064 - SCIOTO | Current | 106.20 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 48.280 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 17020 | 0 | 17020 | 1,005.88 | 184.24 | 72.90 | 748.74 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 45.080 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 28600 | 0 | 28600 | 1,681.68 | 392.28 | 117.00 | 1,172.40 | |
| HOFFMAN JUDITH K | 100% values | 81710 | 0 | 81710 | Acres | 33.3510 | Land Market | 64140 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 44.600 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 28600 | 0 | 28600 | 1,681.68 | 406.12 | 115.56 | 1,160.00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 43.910 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 28600 | 0 | 28600 | 1,664.52 | 408.78 | 115.30 | 1,140.44 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 40.830 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 37520 | 0 | 37520 | 2,172.40 | 640.38 | 140.78 | 1,391.24 | |
| HOFFMAN JUDITH K | 100% values | 107200 | 0 | 107200 | Acres | 33.3510 | Land Market | 45790 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 40.890 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 37520 | 0 | 37520 | 2,172.40 | 638.30 | 140.86 | 1,393.24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 41.030 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 37140 | 0 | 37140 | 2,154.12 | 630.46 | 149.08 | 1,374.58 | |
| HOFFMAN JUDITH K | 100% values | 106110 | 0 | 106110 | Acres | 32.4130 | Land Market | 44890 | CAUV | |||
| 312 | KASLER JOINT #1064 - SCIOTO | Current | 91.02 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 46.470 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 16240 | 0 | 16240 | 994.70 | 240.04 | 73.84 | 680.82 | |
| HOFFMAN JUDITH K | 100% values | 46400 | 0 | 46400 | Acres | 32.4130 | Land Market | 35910 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 46.070 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 16240 | 0 | 16240 | 989.34 | 241.08 | 74.82 | 673.44 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 40.670 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 16240 | 0 | 16240 | 902.14 | 241.72 | 66.04 | 594.38 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 43.470 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 6640 | 0 | 6640 | 377.48 | 88.84 | 28.86 | 259.78 | |
| HOFFMAN JUDITH K | 100% values | 18970 | 0 | 18970 | Acres | 32.4130 | Land Market | 26090 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 42.810 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 6640 | 0 | 6640 | 371.50 | 87.26 | 28.42 | 255.82 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 41.830 | 2007-01-04 | 110 | 35% values | 6640 | 0 | 6640 | 369.52 | 91.80 | 27.78 | 249.94 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 43.190 | 2006-11-08 | 110 | 35% values | 2240 | 0 | 2240 | 124.44 | 27.68 | 9.68 | 87.08 | |
| ROBINSON JERRY L & PENNY J | 100% values | 6400 | 0 | 6400 | Acres | 32.4130 | Land Market | 23720 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 43.770 | 2005-01-18 | 111 | 35% values | 2230 | 0 | 2230 | 124.10 | 26.48 | 9.76 | 87.86 | |
| STONEHEDGE BUILDERS LLC | 100% values | 6370 | 0 | 6370 | Acres | 36.5000 | Land Market | 29430 | CAUV | |||
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Owner Occ Credit | Net | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 47.310 | 1992-12-28 | 111 | 35% values | 5830 | 8220 | 14050 | 838.08 | 173.42 | 66.46 | 12.96 | 585.24 |
| MCCULLOUGH MARILYN | 100% values | 16660 | 23490 | 40150 | Acres | 36.5000 | Land Market | 29430 | CAUV | |||
| 312 | KASLER JOINT #1064 - SCIOTO | Current | 102.50 | |||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 47.170 | 1992-12-28 | 111 | 35% values | 7750 | 7570 | 15320 | 913.84 | 191.12 | 72.28 | 11.32 | 639.12 |
| Homestd values | 2800 | 6800 | 9600 | |||||||||
| MCCULLOUGH MARILYN | 100% values | 22140 | 21630 | 43770 | Acres | 36.5000 | Land Market | 23950 | CAUV | |||
| 312 | KASLER JOINT #1064 - SCIOTO | Current | 51.26 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 44.120 | 1992-12-28 | 111 | 35% values | 7750 | 7570 | 15320 | 880.14 | 204.26 | 67.58 | 10.58 | 597.72 |
| Homestd values | 2800 | 6800 | 9600 | |||||||||
| 312 | KASLER JOINT #1064 - SCIOTO | Current | 34.16 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 39.140 | 1992-12-28 | 111 | 35% values | 7750 | 7570 | 15320 | 803.54 | 203.94 | 59.96 | 9.40 | 530.24 |
| Homestd values | 2800 | 6800 | 9600 | |||||||||
| 312 | KASLER JOINT #1064 - SCIOTO | Current | 34.18 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 44.350 | 1992-12-28 | 111 | 35% values | 9710 | 7000 | 16710 | 961.66 | 220.50 | 74.12 | 9.92 | 657.12 |
| Homestd values | 2700 | 6240 | 8940 | |||||||||
| MCCULLOUGH MARILYN | 100% values | 27740 | 20000 | 47740 | Acres | 36.5000 | Land Market | 21920 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 40.560 | 1992-12-28 | 111 | 35% values | 9710 | 7000 | 16710 | 909.86 | 232.12 | 67.78 | 9.06 | 600.90 |
| Homestd values | 2700 | 6240 | 8940 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 38.910 | 1992-12-28 | 111 | 35% values | 9710 | 7000 | 16710 | 884.80 | 234.62 | 65.02 | 8.70 | 576.46 |
| Homestd values | 2700 | 6240 | 8940 | |||||||||