| Owner: | TABLER BRENT AARON & SHAENA A | |< | << | Parcel 17791 of 0 | >> | >| | Parcel: | 37-120026.0000 |
|---|
| L a n d / B u i l d i n g I n f o r m a t i o n | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Parcel Values from below: | Land: | 15,730 | Building: | 133,640 | Total: | 149,370 | ||
| Front Foot Acres | Effective Frontage | Depth | Factor | Rate | Effective Rate | ext-Value | Homesite | 1.0000 | .00 | 0 | 0 | 15000 | 15000 | 15000 | 15000 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Small Acreage | .1460 | .00 | 0 | 0 | 5000 | 5000 | 730 | 730 |
| Total Value | 15,730 | |||||||
| All | Water | Sewer | Gas | Elctrc | Paved | Gravel | Unimpr | Sidewlk | Alley | Proposed | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Public Utilities | E | Street/Road | P | |||||||||
| Private | W / 0 | S / 0 | ||||||||||
| Topography | Rolling | |||||||||||
| Zoned | Agr/ Res | |||||||||||
| Neigborhood Code: | 3800 / ROUNDHEAD TWP | |||||||||||
| Routing Number | C23 | Property Class | 511 | |||||||||
| Building Type | SHB+cons | FtxFt | Size | Unit Rate | Grade | Year Built | Year Remodel | Cond. | Replace Value | Phys. Depr. | Functnl Depr. | Econ Depr. | Value |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DWELLING | 1 F | 1728 | C- | 1997 | AV | 142780 | .24 | 117190 | |||||
| P | OFP | 8 X 16 | 128 | D | 2000 | AV | 3070 | .55 | 1380 | ||||
| Shed | F | 12 X 16 | 192 | D | 1997 | AV | 1840 | .55 | 830 | ||||
| Shed | *PP F | 9 X 15 | 135 | 2000 | AV | 0 | |||||||
| Pole Building | 35 X 42 | 1470 | C | 2001 | AV | 17640 | .55 | 7940 | |||||
| Lean-To | 20 X 35 | 700 | C | 2001 | AV | 5600 | .55 | 2520 | |||||
| Pool | *PP | 0 | 2014 | 0 | |||||||||
| P | DK | 18 X 20 | 360 | C | 2014 | AV | 5400 | .30 | 3780 | ||||
| Total: | 133640 | ||||||||||||