| Owner: | COOK RENTAL PROPERTY LLC | |< | << | Parcel 17804 of 0 | >> | >| | Parcel: | 28-070003.0000 |
|---|
| Payment History |
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Net | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 37.530 | 2020-03-02 | 111 | 35% values | 114080 | 108330 | 222410 | 11,921.18 | 3,574.58 | 696.12 | 7,650.48 | |
| COOK RENTAL PROPERTY LLC | 100% values | 325940 | 309510 | 635450 | Acres | 145.1200 | Land Market | 275320 | CAUV | |||
| 171 | COTTONWOOD JT. DITCH #958 - | Current | 553.88 | |||||||||
| 500 | HARDIN COUNTY LANDFILL | Current | 18.00 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 99.34 | |||||||||
| 910 | COTTONWOOD CONSERVANCY | Current | 64.84 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 38.850 | 2020-03-02 | 111 | 35% values | 114080 | 108330 | 222410 | 12,188.06 | 3,547.42 | 734.74 | 7,905.90 | |
| 171 | COTTONWOOD JT. DITCH #958 - | Current | 276.94 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 21.21 | |||||||||
| 910 | COTTONWOOD CONSERVANCY | Current | 2.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 42.840 | 2020-03-02 | 111 | 35% values | 56870 | 92140 | 149010 | 7,450.50 | 1,066.96 | 599.94 | 5,783.60 | |
| COOK RENTAL PROPERTY LLC | 100% values | 162490 | 263260 | 425750 | Acres | 145.1200 | Land Market | 251580 | CAUV | |||
| 910 | COTTONWOOD CONSERVANCY | Current | 2.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 45.380 | 2020-03-02 | 111 | 35% values | 56870 | 92140 | 149010 | 7,733.62 | 972.24 | 636.24 | 6,125.14 | |
| 171 | COTTONWOOD JT. DITCH #958 - | Current | 207.72 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 21.22 | |||||||||
| Tax Year | Ef-Rate | Transfer | Class | Land | Bldng | Total | Gross Tax | Reduct. | Non-Business Credit | Owner Occ Credit | Net | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 46.020 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 56870 | 92140 | 149010 | 7,823.02 | 965.70 | 645.08 | 89.28 | 6,122.96 |
| Homestd values | 4410 | 78090 | 82500 | |||||||||
| COOK R WILLIAM & CYNTHIA | 100% values | 162490 | 263260 | 425750 | Acres | 145.1200 | Land Market | 251580 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 42.350 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 94740 | 76040 | 170780 | 8,897.64 | 1,665.68 | 693.86 | 68.20 | 6,469.90 |
| Homestd values | 4200 | 62950 | 67150 | |||||||||
| COOK R WILLIAM & CYNTHIA | 100% values | 270690 | 217260 | 487950 | Acres | 145.1200 | Land Market | 251370 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 42.540 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 94740 | 76040 | 170780 | 8,914.72 | 1,649.02 | 696.62 | 68.48 | 6,500.60 |
| Homestd values | 4200 | 62950 | 67150 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 41.710 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 94740 | 76040 | 170780 | 8,778.10 | 1,655.50 | 692.24 | 68.04 | 6,362.32 |
| Homestd values | 4200 | 62950 | 67150 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 32.32 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 37.830 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 136870 | 64170 | 201040 | 10,253.04 | 2,647.06 | 737.94 | 58.84 | 6,809.20 |
| Homestd values | 3680 | 60430 | 64110 | |||||||||
| COOK R WILLIAM & CYNTHIA | 100% values | 391060 | 183340 | 574400 | Acres | 145.1200 | Land Market | 181660 | CAUV | |||
| 171 | COTTONWOOD JT. DITCH #958 - | Current | 484.66 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 37.840 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 136870 | 64170 | 201040 | 10,253.04 | 2,645.08 | 738.14 | 58.84 | 6,810.98 |
| Homestd values | 3680 | 60430 | 64110 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 37.970 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 136870 | 64170 | 201040 | 10,273.14 | 2,638.82 | 763.44 | 60.86 | 6,810.02 |
| Homestd values | 3680 | 60430 | 64110 | |||||||||
| 171 | COTTONWOOD JT. DITCH #958 - | Current | 346.18 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 40.910 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 53570 | 70220 | 123790 | 6,356.62 | 1,292.14 | 506.44 | 71.40 | 4,486.64 |
| Homestd values | 3680 | 66130 | 69810 | |||||||||
| COOK R WILLIAM & CYNTHIA | 100% values | 153060 | 200630 | 353690 | Acres | 145.1100 | Land Market | 135090 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 40.720 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 53570 | 70220 | 123790 | 6,381.38 | 1,341.16 | 504.02 | 71.06 | 4,465.14 |
| Homestd values | 3680 | 66130 | 69810 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 41.100 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 53570 | 70220 | 123790 | 6,430.90 | 1,342.74 | 508.82 | 71.74 | 4,507.60 |
| Homestd values | 3680 | 66130 | 69810 | |||||||||
| 171 | COTTONWOOD JT. DITCH #958 - | Current | 207.70 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 43.960 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 22410 | 73610 | 96020 | 5,103.46 | 882.60 | 422.08 | 79.64 | 3,719.14 |
| Homestd values | 3670 | 68790 | 72460 | |||||||||
| COOK R WILLIAM & CYNTHIA | 100% values | 64030 | 210310 | 274340 | Acres | 145.1100 | Land Market | 99870 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 42.960 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 22410 | 73610 | 96020 | 5,007.44 | 882.60 | 412.48 | 77.82 | 3,634.54 |
| Homestd values | 3670 | 68790 | 72460 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 42.100 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 22410 | 73610 | 96020 | 4,988.24 | 945.56 | 404.26 | 76.26 | 3,562.16 |
| Homestd values | 3670 | 68790 | 72460 | |||||||||
| 171 | COTTONWOOD JT. DITCH #958 - | Current | 415.42 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 43.360 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 11240 | 73100 | 84340 | 4,406.76 | 749.46 | 365.74 | 77.82 | 3,213.74 |
| Homestd values | 3470 | 68310 | 71780 | |||||||||
| COOK R WILLIAM & CYNTHIA | 100% values | 32110 | 208860 | 240970 | Acres | 145.1100 | Land Market | 91660 | CAUV | |||
| 910 | COTTONWOOD CONSERVANCY | Current | 2.00 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 43.500 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 11240 | 73100 | 84340 | 4,415.20 | 746.76 | 366.84 | 78.06 | 3,223.54 |
| Homestd values | 3470 | 68310 | 71780 | |||||||||
| 902 | MAIN DISTRICT CONSERVANCY | Current | 11.86 | |||||||||
| 910 | COTTONWOOD CONSERVANCY | Current | 35.18 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | 47.830 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 11240 | 73100 | 84340 | 4,820.04 | 786.14 | 403.40 | 85.82 | 3,544.68 |
| Homestd values | 3470 | 68310 | 71780 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 48.790 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 16460 | 58520 | 74980 | 4,315.10 | 657.18 | 365.80 | 69.54 | 3,222.58 |
| Homestd values | 2800 | 54220 | 57020 | |||||||||
| COOK R WILLIAM & CYNTHIA | 100% values | 47030 | 167200 | 214230 | Acres | 145.1100 | Land Market | 76000 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003 | 46.340 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 16460 | 51110 | 67570 | 3,753.52 | 622.00 | 313.16 | 62.46 | 2,755.90 |
| Homestd values | 2800 | 51110 | 53910 | |||||||||
| COOK R WILLIAM & CYNTHIA | 100% values | 47030 | 146030 | 193060 | Acres | 145.1100 | Land Market | 76000 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2002 | 40.760 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 16460 | 51110 | 67570 | 3,392.02 | 637.92 | 275.42 | 54.94 | 2,423.74 |
| Homestd values | 2800 | 51110 | 53910 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 46.040 | 1999-02-26 | 111 | 35% values | 21300 | 44140 | 65440 | 3,618.84 | 605.96 | 301.28 | 53.48 | 2,658.12 |
| Homestd values | 2330 | 44140 | 46470 | |||||||||
| COOK R WILLIAM & CYNTHIA | 100% values | 60860 | 126110 | 186970 | Acres | 145.1100 | Land Market | 65940 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 42.260 | 1999-02-26 | 110 | 35% values | 19150 | 0 | 19150 | 1,001.54 | 192.22 | 80.94 | 728.38 | |
| COOK R WILLIAM & CYNTHIA | 100% values | 54710 | 0 | 54710 | Acres | 145.1100 | Land Market | 64150 | CAUV | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 42.290 | 1993-10-25 | 110 | 35% values | 19150 | 0 | 19150 | 1,001.54 | 191.76 | 80.98 | 728.80 | |
| HERVEY DORTHA & JOSEPH B | 100% values | 54710 | 0 | 54710 | Acres | 145.1100 | Land Market | 64150 | CAUV | |||